Cyklinowanie parkietu – na czym polega?

Każdy użytkownik parkietu czy posadzki z litego drewna, stanie kiedyś przed problemem renowacji podłogi. Jeśli już dzisiaj potrzebujesz takiej pomocy na terenie Wrocławia, to zachęcamy do wykorzystania wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów. Cyklinowanie, szlifowanie i przywracanie parkietom pięknego wyglądu to ich pasja i największy atut naszej oferty. A jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, jak ma wyglądać Twoja podłoga albo nie wiesz, jakiej potrzebuje pielęgnacji, dowiedz się, jak o nią dbać.

Drewniana podłoga

Drewno to naturalny surowiec, który od zarania dziejów jest wykorzystywany w wielu dziedzinach naszego życia. Od dawna znajduje zastosowanie do budowy domów, mostów, produkcji mebli, opakowań i różnych sprzętów użytkowych. Pierwsze podłogi drewniane pojawiły się w zamożnych domach mieszkańców Francji i Ameryki Północnej na początku XVII w. Dzisiaj, gdy produkcja drewna ma charakter masowy, taki rodzaj podłogi znajduje zastosowanie w wielu domach, mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej. Walory podłogi z drewna doceniane są przez wielu użytkowników gdyż:

Na dzisiejszym rynku możemy do aranżacji wnętrza wykorzystać drewnianą posadzkę w postaci podłogi z desek, parkietu i paneli podłogowych, oraz egzotycznej mozaiki. Wszystkie one dla zapewnienia efektu świeżości i długotrwałego użytkowania wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych.

Najczęściej dla odświeżenia i przywrócenia dawnego wyglądu stosuje się zabieg cyklinowania drewna, któremu poddaje się podłogi z litego drewna lub parkietu.

A na czym polega cyklinowanie?

Najprościej można opisać ten proces jako obróbkę polegającą na zdzieraniu wierzchniej warstwy posadzki, wyrównywaniu powierzchni i polerowaniu drewnianej podłogi. Następnie - w zależności od przeznaczenia - zabezpieczaniu jej olejem lub lakierem. Oczywiście w praktyce cyklinowanie to bardziej skomplikowany i bardziej pracochłonny zabieg.

Nasza firma od wielu lat zajmuje się konserwacją i renowacją podłóg dla klientów Wrocławia. Cyklinowanie posadzek z litego drewna i parkietów to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych w naszej ofercie. Żeby uzyskać efekt ”nowej podłogi” usługa ta realizowana jest w kilku etapach, które obejmują:

I etap - w tym momencie następuje ocena stanu podłogi, sporządzenie kosztorysu według cennika usług naszej firmy i przygotowanie do cyklinowania. Przed obróbką należy powierzchnię podłogi starannie oczyścić i zabezpieczyć sprzęt do szlifowania drewna.

II etap - to obróbka nazywana przez fachowców cyklinowaniem wstępnym, albo szlifem zgrubnym. Nasi specjaliści przy pomocy specjalistycznego sprzętu usuwają z podłogi starą powłokę lakieru, wyrównują wszelkie wgłębienia i nierówności. Prace te mają na celu doprowadzenie do efektu „nowej podłogi o jednolitym wyglądzie”. Szlifowanie wstępne jest wykonywane papierem ściernym o dużej gradacji najczęściej w przedziale P20 do P60.

Na zakończenie tego etapu prac zajmujemy się podłogą w okolicy narożników i innych trudno dostępnych miejsc. Do tych prac wykorzystuje się tzw. szlifierki kątowe, które pozwalają na bardziej precyzyjne wykończenie brzegów obrabianej powierzchni. Trzeba też zadbać o dobór odpowiedniej grubości papieru i prawidłowe ustawienie urządzenia. Nieprawidłowe wykonanie tych czynności może skutkować wystąpieniem zarysowań i bruzd lub pojawieniem się na końcach posadzki parkietowej zacięć w kształcie półksiężyców.

We Wrocławiu nasi specjaliści mogą pochwalić się realizacją najwyższej jakości usług cyklinowania podłóg, co potwierdza bogata galeria zakończonych projektów renowacji posadzek, znajdująca się na naszej stronie internetowej.

III etap - w tym momencie papierem o drobniejszych ziarnach, najczęściej w przedziale P60 do P100 wielokrotnie cyklinuje się parkiet, czy deski do uzyskania takiej gładkości, żeby podłoga była gotowa do lakierowania. Na tym etapie mogą się ujawnić ubytki i szpary, które szpachluje się mieszaniną specjalnych preparatów z domieszką pyłu zebranego podczas obróbki drewna.

IV etap - to już ostatni etap renowacji podłogi, w którym w zależności od potrzeb i przeznaczenia powierzchnię posadzki lakierujemy albo impregnujemy olejem. Kryterium wyboru metody zabezpieczenia podłogi musi uwzględniać nie tylko upodobania użytkowników, ale i późniejszy sposób eksploatacji.

Kiedy wybrać lakier a kiedy olejowanie?

Lakier utwardza powierzchnię posadzki - jest ona bardziej trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Podłodze można nadać wygląd gładkiej i połyskującej powierzchni albo wybrać efekt bardziej matowy. Łatwo ją utrzymać w czystości, a jej wygląd dodaje pomieszczeniu elegancji i bardziej wyrafinowanego stylu. Ważną kwestią pozostaje jeszcze wybór lakieru.

Na rynku dostępna jest szeroka gama tych środków, ale ogólnie możemy je podzielić na trzy grupy:

Na dzisiejszym rynku spotykamy się z bardzo szeroką ofertą lakierów wielu producentów. Mają różne właściwości, dlatego wybór odpowiedniego jest dość trudny, bo musi uwzględniać potrzeby konkretnej posadzki. Tendencją na tym rynku jest coraz większa popularność lakierów wodorozcieńczalnych. Są bardziej uniwersalne i mniej szkodliwe dla środowiska, a rozwój tej linii produktów powoduje też stopniowe obniżanie cen i co istotne coraz wyższą jakość.

Olejowanie to zupełnie inny sposób zabezpieczenia drewnianej podłogi. Ten środek nie tworzy warstwy na powierzchni, a wnika głęboko w strukturę i impregnuje drewno. To idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą wydobyć naturalne walory surowca, wyrazisty wygląd słojów i niejednorodną strukturę. Taka podłoga ma bardziej chropowatą powierzchnię, zachowuje naturalny wygląd i zapach. Ten rodzaj wykończenia posadzki drewnianej dobrze sprawdza się w pomieszczeniach obciążonych dużym natężeniem ruchu. Na olejowanych powierzchniach drewnianych nie widać zarysowań, choć szybciej niż na powierzchni utwardzonej lakierem, może dojść do uszkodzeń mechanicznych.

To jaki wariant i rodzaj środka zabezpieczającego należy zastosować zależy od wielu czynników i przed podjęciem tej decyzji warto zasięgnąć opinii specjalistów.

Wybierz odpowiednich fachowców

Jeśli stoisz przed wyborem lakieru lub oleju, a może nie wiesz, czy zdecydować się na podłoga z desek lub parkiet, możesz wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie. Jesteśmy do twojej dyspozycji we Wrocławiu. Podpowiemy, jaki rodzaj podłogi wybrać albo jak ratować parkiet, który wymaga renowacji. Zajmiemy się tym problemem od A do Z, a na usługę składać się będzie ocena stanu posadzki, wycena prac według cennika usług, cyklinowanie podłogi i jej zabezpieczenie. Na koniec podpowiemy jak ją pielęgnować, żeby mogła służyć przez długie lata.