Układanie parkietu na instalacji ogrzewania podłogowego

Deski podłogowe z odpowiednio dobranego drewna dobrze przewodzą ciepło oraz rozprowadzają je po wnętrzu. Niektórzy inwestorzy obawiają się łączenia parkietów i ogrzewania podłogowego. Uwzględniając kilka ważnych czynników można osiągnąć świetny efekt wizualny oraz zyskać komfort związany z optymalną temperaturą wewnątrz domu czy mieszkania. Zapraszamy do lektury tekstu przygotowanego przez specjalistów z Wrocławia.

Płytki ceramiczne i kamień na podłogówce

Dawniej technologia izolacji cieplnej budynków pozostawała sporo do życzenia, a wybór dostępnych podłogowych desek drewnianych był mniejszy. Częściej spotykaliśmy wtedy, zarówno w domach, jak i w siedzibach firm czy instytucji, płytki ceramiczne lub kamienne. Inwestorzy stawiali na materiały odporne na wysokie temperatury oraz wilgotność. Jako dobre przewodniki cieplne kamienie bądź ceramika znakomicie sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego. Sporo osób, nie tylko z Wrocławia czy sąsiednich miejscowości, ale i z całego kraju, woli jednak zdecydowanie parkiety drewniane. Są przyjemne w dotyku, miłe, tworzą we wnętrzach niesamowity klimat, dodają przytulności.

Co należy wziąć pod uwagę podczas układania parkietu na ogrzewaniu podłogowym?

Dokonując odpowiednich wyborów z powodzeniem połączyć można drewniane parkiety z technologią ogrzewania podłogowego. Trzeba jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Należy do nich między innymi:

Grubość drewna

By drewniane deski właściwie przewodziły ciepło, a nie zatrzymywały je pod powierzchnią podłogi, ich grubość nie powinna być większa niż 1,5 cm.

Stopień higroskopijności

Określa on stopień pęcznienia desek przy dużej wilgotności. Porównując na przykład drewno bukowe i dębowe, to pierwsze dużo szybciej reagować będzie na zmiany wilgotności, rozkurczy się, zmieni swój kształt. Ogólnie drewno jest tworzywem higroskopijnym, co oznacza, że wchłania obecną w powietrzu wilgoć, a także płyny znajdujące się na jego powierzchni. Niektóre gatunki charakteryzują się niższym współczynnikiem higroskopijności (są to między innymi modrzew czy grusza), inne wyższym jak wiśnia i brzoza.

Współczynnik skurczu

Gatunki o niskim współczynniku skurczu, czyli na przykład dąb, akacja, bądź egzotyczne iroko lub jatoba, najlepiej sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego. Rodzaje drewna takie jak jesion oraz klon charakteryzuje wysoki współczynnik skurczu. Są one raczej odradzane we wspólnym wyborze z opisywaną technologią cieplną instalowaną na podłogach

Sposób wykończenia podłogi

Lakiery, bejce, oleje, którymi pokryte są parkiety położone na instalacje ogrzewania podłogowego, muszą odznaczać się dużą odpornością na podwyższone temperatury. Podczas wyboru konkretnego impregnatu poradź się specjalisty od usług parkieciarskich. Fachowcy doskonale znają się na asortymencie produktów oferowanych na rynku.

Kolor drewna

Jasne odcienie drewna podkreślają szczeliny, które wraz z wieloletnim użytkowaniem pojawiają się na drewnianych parkietach. Jeżeli chcesz uniknąć efektu w postaci nieestetycznych przerw, wybierz ciemniejsze barwy podłogi. To jedna z podstawowych zasad obwiązujących podczas świadczenia usług parkieciarskich, nie tylko we Wrocławiu.

Wielkość elementów, z których stworzone są parkiety

Obszerne, grube deski o sporych długościach i szerokościach, odpadają w przypadku podłogówki. Na instalacjach cieplnych znacznie efektywniejsze będą na przykład mozaiki, jodełki, kratki.

Sposób montażu

Podłogi pływające, czyli nieklejone, wymagają użycia odpowiedniego materiału podkładowego. Musi on charakteryzować się wysokim współczynnikiem oporu cieplnego. Takim materiałem jest na przykład tektura falista. Decydując się na przytwierdzenie drewnianych desek do podłoża, należy zrobić to za pomocą elastycznego kleju odpornego na wysokie temperatury, na przykład hybrydowego.

Podsumowując, na podłogówce najlepiej sprawdzą się twarde, odporne na wilgoć i wyższe temperatury gatunki. To na przykład buk bądź klon, a także egzotyczne rodzaje jak iroko czy jatoba. Decydując się na takie parkiety z pewnością będziesz zadowolony z pięknych efektów.

Nie bez znaczenia jest ponadto staranność podczas układania parkietu. Duża dokładność oraz znajomość sztuki monterskiej przez profesjonalnych fachowców świadczących usługi parkieciarskie we Wrocławiu i całym regionie, gwarantują piękną podłogę. Nie ma na niej szpar, nierówności czy niedopasowanych elementów.

Nasze realizacje we Wrocławiu i okolicach

Coraz częściej otrzymujemy zlecenia dotyczące układania parkietu na ogrzewaniu podłogowym. Zarówno we Wrocławiu, jak i całym regionie dolnośląskim, rośnie liczba osób decydujących się na tego typu rozwiązania. Są nie tylko praktyczne, ale i bardzo efektowne. Tworzą przytulny klimat, a ciepło rozchodzące się po drewnianych deskach w mroźne zimowe wieczory sprawia, że każdy domownik poczuje się wyjątkowo.

Usługi parkieciarskie Wrocław - fachowość i solidność

Jeśli poszukujesz zespołu ekspertów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie z zakresu świadczenia usług parkieciarskich - zapraszamy do kontaktu. Oferujemy układanie parkietu oraz cyklinowanie w atrakcyjnej cenie. Wyróżnia nas dbałość o szczegóły i perfekcjonizm. W razie jakichkolwiek pytań - zadzwoń bądź napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.