Renowacja parkietu – co po cyklinowaniu?

Drewniana podłoga każdemu wnętrzu dodaje elegancji, świetnie współgrając z klasycznymi oraz nowoczesnymi trendami w urządzaniu pomieszczeń. Oferta współczesnych firm oferujących usługi parkieciarskie jest tak bogata, że wybór posadzki z drewna, idealnie dopasowanej do koncepcji aranżacji, nie stanowi żadnego problemu. Aby jednak cieszyć się pięknym i trwałym parkietem przez długie lata, należy go odpowiednio zabezpieczyć. Poszczególne zabiegi można próbować wykonywać samodzielnie, jednak praktyka pokazuje, że odnowę najlepiej zlecić profesjonalnej firmie.

W jednym z poprzednich wpisów radziliśmy, jak prawidłowo przeprowadzić cyklinowanie podłogi drewnianej, w celu jej naprawy. Kolejnym krokiem w celu zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości i struktury jest zabezpieczenie desek, poprzez aplikację jednego z dedykowanych preparatów: lakieru, wosku, bejcy lub oleju. Sprawdź, jak najlepiej zabezpieczyć posadzkę w swoim domu i zobacz, który z wymienionych środków w Twoim przypadku najlepiej uchroni podłogę przed wytarciem lub uszkodzeniem.

Zabezpieczanie parkietu lakierem

Lakierowanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania drewna po cyklinowaniu. Lakier zapewnia najtrwalszą ochronę desek, zapewniając przy tym ich efektowny wygląd, co w pomieszczeniach, takich jak salon czy korytarz jest szczególnie ważne. Jeśli zależy Ci na tym, by podłoga zyskała twardą i odporną na ewentualne mechaniczne uszkodzenia strukturę, lakierowanie będzie najlepszym wyjściem. Lakiery nie wnikają bowiem w strukturę deski – jak np. olej – ale tworzą na jej powierzchni dodatkową, twardą warstwę ochronną. W ten sposób posadzka stanie się nie tylko bardziej wytrzymała, ale też łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Podstawowe rodzaj lakierów dostępnych w sprzedaży to:

Lakierowane posadzki zwykle zachwycają swoim efektownym połyskiem, jednak współczesna oferta producentów i dystrybutorów pozwala wybrać lakiery, które nadadzą podłodze matową strukturę. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na mat, czy połysk, podłoga umiejętnie zabezpieczona lakierem z pewnością uczyni Twoje wnętrze jeszcze bardziej stylowym i eleganckim.

Zabezpieczanie parkietu woskiem

Drugim, sprawdzonym sposobem na zabezpieczanie drewnianych posadzek po renowacji jest woskowanie. Wosk nie zapewni tak doskonałej ochrony przed ewentualnymi uszkodzeniami, jak lakier, jednak pozwoli w efektowny sposób wyeksponować walory desek, takie jak odcień, zarys słojów i pozostałe aspekty wizualne.

Decydując się na zabezpieczenie drewna woskiem, należy pamiętać, że nie można go nakładać bezpośrednio na parkiety lakierowane czy podłogi pomalowane farbą olejną. W takich przypadkach najpierw należy pozbyć się wierzchniej warstwy, wykonując cyklinowanie – samemu lub korzystając z oferty firm wykonujących usługi parkieciarskie. Dopiero po precyzyjnym usunięciu warstwy lakieru lub farby możliwe jest nakładanie wosku, który na rynku występuje w trzech podstawowych rodzajach:

Woski mineralne, czyli powszechnie znana nam parafina, podobnie jak woski zwierzęce (pszczele) rozpuszcza się w terpentynie, z kolei do rozpuszczania wosków roślinnych stosuje się alkohol lub benzynę. Wszystkie powyższe woski możemy kupić w różnych formach – od kostek, poprzez pasty, bloki, aż po najpopularniejsze woski w płynie. Płynny wosk, z uwagi na swoją konsystencję, wnika głęboko w strukturę drewna, zapewniając mu kompleksową ochronę, co przekłada się na niezwykle efektowny wygląd parkietu. Wadą woskowania jest jednak dość słabe zabezpieczenie posadzki przed wilgocią, dlatego nie zaleca się woskowania podłóg w pomieszczeniach „mokrych” - łazienkach, kuchniach itp. - w nich lepiej sprawdzą się deski lakierowane.

Zabezpieczanie drewna bejcą

Jeśli przy zabezpieczaniu parkietów chcesz położyć intensywny nacisk na uwydatnienie kolorystyki i poprawę odcieni, najlepszym wyjściem będzie zastosowanie bejcy, czyli specjalistycznego impregnatu do drewna o właściwościach barwiących. Bejcowana podłoga pozwoli wyeksponować rysunek słojów i umiejętnie maskuje niedoskonałości kolorystyczne, wyrównując odcienie na całej powierzchni posadzki.

Przed rozpoczęciem aplikacji bejcy na drewno, konieczne będzie cyklinowanie – nie musisz robić tego samemu – fachowcy z MASTER Parkiet z Wrocławia wykonają dla Ciebie profesjonalną renowację podłogi wraz z cyklinowaniem, odpowiednio zabezpieczając drewno bejcą. Jeśli jednak wolisz samemu zabezpieczyć swoją drewnianą posadzkę, warto wykonać test, aplikując niewielką ilość preparatu w mało widocznym miejscu. Jeśli uzyskany efekt okaże się zadowalający, możesz przystąpić do bejcowania całego parkietu. W przypadku desek podłogowych pamiętaj, aby bejcę nanosić na każdą deskę z osobna. Aplikację bejcy możesz powtórzyć po dokładnym wyschnięciu drewna, jeśli jego kolor nie jest wystarczająco intensywny. Ostatnim etapem zabezpieczenia bejcowanego podłoża jest jego polakierowanie.

Zabezpieczanie parkietu olejami do parkietów

Czwartym sposobem na renowację i zabezpieczenie desek po cyklinowaniu, jest naniesienie specjalnego oleju. Olej nie chroni posadzek tak dobrze, jak lakier, ale głęboko wnika w ich strukturę, podobnie jak wosk. Przed rozpoczęciem olejowania należy upewnić się, że wszystkie warstwy dawnego lakieru, farby lub innych substancji zostały dokładnie usunięte, a następnie rozpocząć nakładanie oleju za pomocą miękkiej ściereczki lub pędzla. Kolejna warstwa nie powinna być nakładana szybciej niż po 24 godzinach, a aplikacja dwóch, a nawet trzech warstw pomoże uwydatnić efekt. Po zakończeniu olejowania drewno należy odpowiednio wypolerować, za pomocą szmatki lub specjalnej polerki.

Jak widać, każdy z opisanych powyżej sposobów na ochronę i zabezpieczanie podłóg po cyklinowaniu ma swoje mocne i słabe strony. Podsumowując:

Renowacja, cyklinowanie i zabezpieczanie podłóg – Wrocław

Wszystkie opisane wyżej techniki zabezpieczania posadzki po cyklinowaniu wymagają wiedzy i odpowiedniego doświadczenia, jeśli mają przynieść zakładany efekt. Zamiast próbować samodzielnie nakładać lakier lub bejcę, sprawdź ofertę przedsiębiorstwa MASTER Parkiet z Wrocławia i skorzystaj z usług renomowanej firmy z wieloletnim doświadczeniem i bogatą tradycją. Wybierając nasze usługi, możesz być absolutnie pewien, że odnowa Twojej podłogi przebiegnie zgodnie z najlepszymi światowymi standardami, a wykonane przez nas zabezpieczenie uchroni Twój parkiet od uszkodzeń mechanicznych, zapewniając mu stylowy i elegancki wygląd na długie lata.